Je pro vás Flat Coated Retriever ten pravý?

11. dubna 2008 v 9:51 | CoolKatherine |  Flat Coated Retriever
Flat coated retrieveři jsou úžasní psi, ale nejsou pro každého.
Otázky a informace uvedené níže vám mohou pomoci rozhodnout se, zda je pro vás flat coated retriever dobrým partnerem. Každý pes má svůj vlastní jedinečný temperament, úroveň inteligence a způsoby.
Informace uvedené níže jsou zobecněním, která nemusí platit pro každého psa.

Obdivujete temperamentní psy?
Flat coated retrieveři jsou šťastní aktivní psi, byli popsáni jako Petr Pan psího světa. Jsou často ve vašem obličeji a téměř vždy připravení ke hře. Často jsou ztřeštění, a to je jedna z jejich nejlepších vlastností, pokud ji máte rádi, a jedna z nejhorších vlastností, pokud ji rádi nemáte. Flat coated retrieveři pomalu dospívají a jejich štěňátkovství může trvat několik let. Ujistěte se, že vaše osobnost vyhovuje tomuto typu psa.

Máte čas být s vaším psem?
Flat coated retrieveři vyžadují spoustu lidské pozornosti. Necítí se dobře, jestliže jsou ponecháni samotní na dvoře nebo v kotci. Začnou se rychle nudit, když se nudí, mohou být velmi destruktivní. Jsou velmi inteligentní a citliví. Bez společnosti jsou nešťastní. Jestli přemýšlíte o štěněti, tak nebudete mít možnost nechat štěně samo déle než pár hodin. Budete muset věnovat spoustu času na výcvik vašeho psa. Každý den musí pes na procházku. Pokud jste schopní svému psu věnovat spoustu času, bude flat coated retriever skvělým společníkem. Pokud ten čas nemáte, vy i pes budete nešťastní.

Máte čas cvičit s vaším psem?
Flat coated retrieveři potřebují hodně pohybu a aktivity. Potřebují řádit denně. Každý den potřebují dlouhé procházky, potřebují si hrát a běhat volně bez vodítka. To je velmi důležité proto, aby se nenudili. Nechat je samotné běhat na dvorku není dostačující. Flat coated retrieveři milují honění míčů a pešků, jsou stvoření k plavání a milují hry s ostatními psy. Za úvahu stojí všechny formy aktivit. Neměli byste si pořídit flat coated retrievera, pokud nejste schopní se mu věnovat.

Máte malé děti?
Flat coated retrieveři děti milují. Avšak proto, že jsou velmi silní, mohou z nepozornosti dítě zranit při hře. Při váze 30 - 40 kg mohou dítě snadno porazit. Nejspíš bude krást vašemu dítěti hračky a hrát si s nimi. Flat coated retrieveři tedy nemusí být ti nejlepší psi pro rodiny s malými dětmi.

Chcete žít se psem?
Pes není člověk. Pes nám může okousat nábytek nebo pár nových bot. Je potřeba o něj pečovat, příležitostně se musí vykoupat, je potřeba mu zastřihnout drápky, čistit zuby atd. Také po něm budete muset uklízet exkrementy. Ujistěte se, že neočekáváte čtyřnohého člověka.

Je vhodné, aby se pes pohyboval kolem starších lidí?
V tomto případě nemusí být flat coated retriever ten správný pes. Mají tendenci vítat lidi skákáním a mohou tak lehce povalit starší nebo křehké osoby. Starší člověk pravděpodobně nebude schopný kontrolovat silného flat coated retrievera, který může najednou škubnout vodítkem, když mu přes cestu přeběhne veverka.

Hledáte hlídacího psa?
Flat coated retrieveři nejsou ani hlídací, ani strážní psi. Ačkoliv mohou štěkat na vetřelce, tak to nejspíš neudělají. Cizince vítají vrtěním ocasu a pusinkami. Rozhodně nechtějte flat coated retrievera, pokud chcete hlídacího nebo strážného psa.

Hledáte poslušného psa?
Ačkoliv chtějí potěšit svého majitele a budou proto často poslušní, flat coated retrieveři tíhnou k tomu být trošku tvrdohlaví. Také rádi napínají své majitele a občas neslyší jejich příkazy. Jsou velmi inteligentní a upřednostňují dělání věcí svým vlastním způsobem, protože se při rutině nudí. Protože jsou velmi citliví, je velmi snadné přehnat to s příkazy. Když je jim příliš přikazováno, stanou se demonstrativně nešťatnými a mohou se cítit ukřivděně. Flat coated retrieveři proto nejsou nejposlušnější psi. Je nutno říci, že existuje mnoho flat coated retrieverů úspěšných v poslušnosti.

Další charakteristiky flat coated retrievera zahrnují:
Vyskakování, olizování a pusinkování lidí, kradení jídla, požírání exkrementů, nejsou rádi zavření.
Flat coated retrieveři jako plemeno nemají spoustu vážných zdravotních problémů ostatních plemen, ale mají nezvykle vysoký výskyt rakoviny. Dožívají se věku 9 - 13 let. Uvažte vlastnosti plemene, než se pro flat coated retrievera rozhodnete.

Můžete si dovolit pečovat o psa?
Náklady na chov psa jsou vysoké, kvalitní jídlo, veterinární péče, hračky a vybavení mohou stát tisíce za rok. Obecně řečeno velký pes sní více a má častěji potíže než malí psi. Když váš pes onemocní, a ono se to stane, může být potřeba nákladná péče.
Jste schopni financovat péči o psa?

Jste odhodlaní pečovat o psa?
Pes je společník na život, jste schopní pečovat o něj v případě vašich životních změn? Určitě vás během života potkají nevyhnutelné změny: děti, odchod dětí, důchod, stěhování, změna zaměstnání. Někdy se budete muset uvolnit z práce a jít se psem na vyšetření apod.
Jste odhodláni stát se zodpovědnými za vašeho psa?
Jste odhodláni umístit blaho vašeho psa na první místo bez ohledu na změny stylu vašeho života?

Jestliže si myslíte, že flat coated retriever může být členem vaší rodiny, doporučujeme, abyste se naučili víc: choďte na výstavy psů, ptejte se, čtěte více o plemeni, buďte nějaký čas s flat coated retrieverem, než se rozhodnete.
Flat coated retrieveři mohou být nejlepší psi při správné péči a nejhorší psi při špatné péči.
Z anglického originálu http://ourworld.compuserve.com/homepages/markweiss/own.htm přeložil Jan Veselý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama