Proč štěně s PP?

6. července 2008 v 21:12 | CoolKatherine |  Štěňata
Poctivě rozhazuji sítě a všude roztrubuji do světa, že za měsíc se nám narodí štěňátka. Na první dotaz - jakou máte rasu? - odpovídám, že Flata. Moc lidí ji nezná, a tak informaci upřesňuji, že vypadá jako zlatý retrívr, ale je černý (zdůrazňuji slovo vypadá, protože povahově jsou každý na jiném konci stupnice). Druhý dotaz skoro pokaždé zní: budou papírové? Pyšně odpovídám, že ano, a v tu chvíli se dozvídám plno zajímavých věcí!

Např. to, že oni by si papírové štěně nevzali, protože nepotřebují drahého psa, protože nejsou snobi, protože přešlechtěné rasy nejsou zdravé, protože se nechtějí věnovat výcviku a výstavám, protože nevidí rozdíl mezi papírovým a nepapírovým štěnětem...Pokaždé se třikrát nadechnu, než se jim pokusím vysvětlit ten rozdíl.
Štěně s Průkazem původu (PP) je zaručeně čistokrevné, takže zdědí přesně to, co má. Správný vzhled, povahu a také zdraví. Právě proto, že se přísně kontroluje, jaký pes kryje jakou fenu, je vyloučeno blízké příbuzenství rodičů. Navíc se do ČR importují psi ze Švédska, Nizozemska, Anglie, Chorvatska, Rakouska a dalších zemí, takže se linie oživují, zpestřují a zabraňuje se tak degenerování rasy.
Na výstavách nejde o to, aby si majitelé psů zlepšili sebevědomí, ale o to, aby se pejskovi či fence zkontroloval správný skus, srst, pohyb a celková stavba těla. Zkoušky se dělají proto, aby se ověřili vlohové vlastnosti retrívrů (OVVR) - zda mají správnou povahu a vlastnosti od retrívrů požadované (spolupráce s vůdcem, nekonfkliktnost atd.). A pokud jde o zdraví - rentgen kyčlí se nedělá pro zábavu, ale proto, aby štěňata nebyla po rodičích geneticky zatížena DKK (dysplazií kyčelního kloubu).
Takže pokud si vyberete štěně s PP, tak se z vás nestane snob. Jen budete majitelem takového psa, jakého jste si přál (ať už se vám líbí malý mazel nebo ostrý trhač). Navíc PP vás nenutí absolvovat výstavy nebo zkoušky. To je další nesrovnalost, na kterou jsem narazila. Všechna chovatelská činnost je dobrovolná. Výcvik ani výstavy nejsou povinné, pro majitele psa s PP je to koníček.
Doufám, že jsem na nic nezapomněla. Pejsek s PP může být šampion práce, krásy nebo "jen" rodinný mazel. To už záleží jen a jen na vás. CK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dana, Háta a Safira Dana, Háta a Safira | E-mail | Web | 7. července 2008 v 20:18 | Reagovat

Moc hezky a pravdivě napsané :). Držíme tlapky, ať březost probíhá v pohodě a štěníků je právě tak akorát, abyste jim sehnali ty nejlepší pánečky na světě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama